artykuł nr 1

Gdzie zgłosić chęć udziału w pracach obwodowej komisji wyborczej

Pełnomocnik wyborczy może, najpóźniej w dniu 2 maja 2014 r., zgłosić tylko po jednym kandydacie do każdej obwodowej komisji wyborczej na obszarze okręgu wyborczego w którym została zarejestrowana zgłoszona przez niego lista kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.

Informacja dotycząca komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach i zarejestrowanych przez te komitety listach kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego dostępna będzie m. in. na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.

Obwodową komisję wyborczą w wyborach, najpóźniej w dniu 5 maja 2014 r., powołuje spośród wyborców wyborów - wójt (burmistrz, prezydent miasta).

W skład obwodowej komisji wyborczej powołuje się od 6 do 8 osób spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych lub upoważnione przez nich osoby i jedną osobę wskazaną przez wójta spośród pracowników samorządowych gminy lub gminnych jednostek organizacyjnych.

W skład obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów powołuje się od 4 do 6 osób spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych lub upoważnione przez nich osoby i jedną osobę wskazaną przez wójta spośród pracowników jednostki, w której utworzony jest obwód.

Członków obwodowych komisji wyborczych mogą być tylko osoby ujęte w stałym   rejestrze wyborców danej gminy.